Bemutatkozik az ESG munkacsoport

Napjaink elsőszámú fókusztémája az ESG. Hol tartanak ebben a bevásárlóközpontok? Miben tud segítséget nyújtani az MBSZ és a nemrég megalakult ESG munkacsoport? Erről beszélgettünk Prosits Attilával, szövetségünk elnökségi tagjával.

Te fogod össze az MBSZ ESG munkacsoportját. Hogyan látod, mik a legnagyobb előnyei a tagok közös munkájának?

Az ESG munkacsoport tavaly jött létre azzal a céllal, hogy összefogja a tagoknál lévő tudást és tapasztalatot a bevásárlóhelyeket érintő fenntarthatósági kötelezettségek kapcsán. Mivel viszonylag új területről beszélünk, ami egyaránt érint üzemeltetési, finanszírozási, jogi, marketing és HR témákat, rengeteg kérdés merül fel, amelyeket iparági szinten könnyebb értelmezni, kidolgozni rá a megoldásokat. Sok tagunk rendelkezik nemzetközi háttérrel, ami – habár a szabályozói környezet országonként eltérő – jó iránymutatás lehet. A munkacsoport működése az ESG-vel kapcsolatos iparági trendekre és újdonságokra fókuszáló, mindenki számára hasznos információkkal szolgáló platform, de kulcsfontosságú és inspiráló azoknak a piaci szereplőknek, akik még nem rendelkeznek ESG stratégiával vagy kevesebb tapasztalattal, kapacitással bírnak ahhoz, hogy az előírt megfelelőségi követelményeket teljesítsék, hiszen ők akár lépésről-lépésre követhetik az ESG-ben jártas üzemeltetők tevékenységét.  A közös munka másik nagy előnye, hogy adatgyűjtést is végzünk, így mélyebb képet kaphatunk arról, a szektor szereplői hogyan viszonyulnak az ESG kötelezettségekhez, mik a legnagyobb eredmények és kihívások.

Idén mi volt a legnagyobb előrelépés?

Mozgalmas évet tudhatunk magunk mögött. Először is közösen áttekintettük és értelmeztük az aktuális ESG törvény fontos tudnivalóit, hogy segítsünk eligazodni szövetségünk minden tagjának a bonyolult megfogalmazásokban, kire milyen fő kritériumok alapján vonatkozik – vagy fog vonatkozni a későbbiekben – a jogszabály. Erről egy kis oktató sorozatot is készítettünk a weboldalunkon illetve a LinkedIn-en. Bízom benne, hogy nem csak tagjainknak, de partnereinknek is hasznos tartalmakkal szolgáltunk.

Emellett feltérképeznünk azokat a működési területeket, amelyek érintettek az ESG szabályozásban és ahol a tagok közös platformon mozoghatnak. Kidolgoztunk egy felmérési rendszert, ahol olyan adatokat gyűjtünk be, melyekkel a házak teljesítményét mérjük. Ezekből aggregált iparági adatokat képzünk, melyek megmutatják, hol állunk jelenleg, mik a szektor legjelentősebb eredményei és mik a legkritikusabb pontok. Az így kapott tanulmány segíti  lobbitevékenységünk hatékonyságát és azt, hogy a piaci és kormányzati szereplők, de akár a külföldi bevásárlóközpontok szövetségeinek delegációi is könnyen átlássák iparágunk fő ESG számait.

Mindebben nagyon komoly munka van, több alkalommal is találkozott ez a nagyon elkötelezett, motivált, bár egyelőre még kis létszámú csapat, hogy az ötletektől eljusson a megvalósított lépésekig.

Mit vársz 2025-től?

Bízom benne, hogy a szövetség minden tagja értékeli majd a felmérésünkből készülő tanulmányt, amely mindenki munkáját segítheti, és ez ösztönzi majd őket is arra, hogy aktívan részt vegyenek munkacsoportunk tevékenységében, tehát a csoport létszámának bővítése kifejezett célunk. Fontos tudni, hogy a tagoktól nem csak adatszolgáltatást várunk, hanem kérdéseket, igényeket is, felmérve, milyen további eszközökkel, tanácsadással tudjuk még támogatni működésüket egy olyan kulcsfontosságú területen, mint az ESG.

Tetszett a cikk? Ossza meg másokkal is!
Facebook
LinkedIn
Skype
WhatsApp

További hírek

Cikkek

Megjelent az MBSZ Évkönyv 2024

Megjelent a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének legfrissebb éves kiadványa, melynek kapcsán Balatoni Judittal, a szövetség főtitkárával beszélgettünk. Milyen céllal készítitek az

Részletek »