Az akadálymentesség egy megkerülhetetlen téma

Belegondoltál már abba, milyen az, amikor valakinek néhány lépcsőfok vagy egy magasabb küszöb kihívást jelent a közlekedésben? És nem kell ehhez feltétlenül kerekesszék, elég egy babakocsi, vagy a kor, netán egy baleset miatt csökkent mozgásképesség. Próbáltad már elképzelni, milyen lehet úgy tájékozódni, hogy az információs felületek, eszközök nem az érzékszerveidnek megfelelően működnek?

A népesség 15%-a valamilyen fogyatékossággal él. A hazai bevásárlóközpontok, hipermarketek egyre több figyelmet fordítanak az akadálymentesítés különböző formáira az inkluzivitás érdekében, vagyis épületeiket, szolgáltatásaikat úgy alakítják, hogy azok mindenik számára hozzáférhetők és kényelmesek legyenek.

A speciális igényű emberek megfelelő kiszolgálásában és a széleskörű tájékoztatás megvalósításában nyújt segítséget az Access4you olyan vállalatoknak, akik nagy látogatószámú fizikai tereket üzemeltetnek. A cég alapítóját és ügyvezető igazgatóját, Berecz Balázst szolgáltatásaikról és eredményeikről kérdeztük.

Berecz Balázs
Berecz Balázs, az Access4you alapítója, ügyvezető igazgatója

Mikor és milyen céllal indítottad el az Access4you-t?

Ha nincs megbízható információ egy ingatlan/bevásárlóközpont akadálymentességéről, alacsony a bizalom a spécikben arra, hogy nekivágjanak az “ismeretlennek”. De van bizonytalanság az ingatlan tulajdonosában, üzemeltetőjében, bérlőjében is az akadálymentesség kapcsán: kinek és milyen mértékben vagyok akadálymentes?

Az Access4you egy közös nyelv és eszközkészlet a felek között, ami bizalmat épít.

Mára már ez egy komoly csapatmunka eredménye. Itt Budapesten a HQ-ban fejlesztjük a terméket, a folyamatokat, a tudástranszfert. 2022 óta folyamatosan vonunk be akkreditált partnereket a helyi piacokon és ingatlanszegmensekben. Ez jelenleg  8 országot, 38 főt jelent Európában és Indiában.

Az amerikai piacra lépést most készítjük elő, és éppen a napokban írjuk alá az első partneri szerződést Mexikóban.

Milyen területeket fed le a tanúsítvány? 

Fontos megértenünk, hogy az Access4you tanúsítványon keresztül nyújtott megbízható információ abban segít a speciális igénnyel élőknek és hozzátartozóiknak, hogy meg tudják tervezni egy számukra ismeretlen épületbe való bejutást, egy ismeretlen helyszínen belüli tájékozódást és az ott elérhető szolgáltatás igénybevételét és meg tudják ítélni, hogy az ott felmerülő akadályok leküzdhetők-e számukra.

Ugyanis mindenki számára más jelent nehézséget, még két kerekesszékkel közlekedő személy szempontjai sem feltétlenül azonosak.

Az Access4you 8+1 önálló célcsoportnak kínál részletes és megbízható akadálymentességi információt weboldalunkon, melyek érintettség alapján szűrhetők és leírásokat, képeket, pontos méreteket és hasznos fotókat tartalmaznak:

Kerekesszékes; idős, mozgásában korlátozott; vak; gyengénlátó; siket; nagyothalló; kognitív zavarral élő és babakocsival közlekedő emberek, illetve a segítő kutyával közlekedők.

Még egy érdekes és kevésbé köztudott tény, hogy a fogyatékossággal élő emberek a Föld népességének 16%-át teszik, ami nagyjából 1.3 milliárd embert jelent világszerte. Ez a réteg egy legtöbbször kiaknázatlan célcsoportot is jelent üzleti szempontból, ugyanis az épített környezet nem felel meg az ő akadálymentességi igényeiknek. Pont ezért szeretnénk minden érintetti csoportunk számára inkluzívabbá tenni az épített környezetet.

Induláskor mi volt a helyzet, mennyire volt jellemző például a bevásárlóközpontok, hipermarketek tekintetében az akadálymentesség?

Ezek a szolgáltatások általában kerekesszékesek számára akadálymentesek, de információt erről alig találni. Ami van az önbevallásos.

A többi érintetti csoport számára a legtöbbször nincsenek akadálymentes megoldások. Ez sokszor inkább odafigyelés vagy technológia kérdése, nem szükséges óriás beruházásokban gondolkodni.

Ez hogyan változott az elmúlt években? Mennyire volt könnyű együttműködő partnerekre találni a kiskereskedelmi szektorban (bevásárlóközpontok, hipermarketek)?

Sok nyitott emberrel találkoztunk, akik meg akarták érteni a helyzetet és utána cselekedtek is. A budapesti bevásárlóközpontok jelentős része már minősített, vidéken szeretnénk továbblépni, az első innovátorok már ott is megvannak.

Az áruházak kapcsán az Auchan és a Mediamarkt az evangelisták, ebben a szektorban még jelentős potenciál van itthon.

Az ESG irányelvek előretörése adott további lökést az akadálymentesítésnek?

Egyértelműen megfigyelhető, hogy az egyre növekvő érdeklődés az ESG iránt párhuzamosan magával hozta az akadálymentesség iránti érdeklődést is. Ennek részben az az oka, hogy az ESG ‘S’ vagy társadalmi lábának transzparens jelentéséhez kifejezetten alkalmas adatokat közölni az adott helyszín akadálymentességéről – mivel ez egyben az inklúzió és a társadalmi fenntarthatóság iránti elköteleződést is mutatja.

Az Access4you egy “dobozos termék” erre, gyorsan elkészül és kevés menedzsment időt igényel ügyfél oldalról.

Érdemes még megemlítenünk az európai színteret is, hiszen egyre több akadálymentességgel kapcsolatos törvények és direktívák tűnnek fel ez Európai Unió jóvoltából. Ilyen például az ‘EU Taxonomy’ mintájára kidolgozás alatt álló ‘Social Taxonomy’ és a 2025 nyarán életbelépő Európai Akadálymentességi Direktíva (EAA).

Az utóbbi szerint a fogyatékossággal élők és az idősebb emberek igényeihez igazítva kell akadálymentesebbé tenni a szolgáltatásokat. Ez a direktívában megjelölt szektorokban működő szolgáltatókat érinti, mint például a bankokat és a közlekedést.

Egy újépítésű háznál, mint például az Etele Plaza, egyszerűen megoldható, hogy már tervezéskor beépítsék a legmodernebb akadálymentesítési lehetőségeket. Hogyan látod, a régebbi házaknál ez mennyire megoldható, és mennyire hajlandóak a tulajdonosok, üzemeltetők a nagyobb mértékű beruházásokra?

Elterjedt tévhit az, hogy az akadálymentesítés feltétlenül egy nagyszabású beruházást jelent a meglévő épületekben. Természetesen vannak olyan megoldások, amik nagyobb pénzügyi befektetést igényelnek, de viszonylag olcsó és könnyen integrálható megoldásokkal is nagyban befolyásolható egy helyszín akadálymentességi egy-egy érintetti csoport számára. Ilyen például a nagy üvegfelületek felmatricázása, indukciós hurok elhelyezése, megfelelő táblázottság stb.

A kérdésre visszatérve azt kell mondanom, hogy elég nagy a szórás, és sok mindentől függhet az, hogy mennyire hajlandóak fejleszteni az ügyfelek. Ilyen befolyásoló tényező például az, hogy saját épületről beszélünk, vagy bérleményről.

Az ügyfél gyakran mérlegel, azonban azt látjuk, hogy elindítjuk a gondolatot, és ha nem is azonnal, de a következő költségvetési évben, vagy tervezési ciklusban már megvalósulhatnak ezek a fejlesztések is, és ha lassan is, de javul ezzel az akadálymentesség. Bízom benne, hogy oszlik a homály és a félelem az akadálymentesség és a spécik körül. Szerintem úgy businesst építeni bevásárlóközpontnak, áruházaknak, üzleteknek, hogy közben emberek életére pozitív hatással van több, mint CSR, ez a mérhető, pozitív társadalmi hatás, kvázi egy vállalat Maslow piarmisának a teteje.

A kiskereskedelmi szektorban melyik tanúsítványszint a legjellemzőbb?

Akik még nem hallottak sokat az Access4you-ról és a munkánkról, érdemes lehet egy kicsit a különböző minősítési szintekről beszélnünk. Ahogy fentebb is említettem, 8+1 érintetti csoportnak nyújtunk részletes és megbízható akadálymentességi információt. Az audit utáni begyűjtött információ alapján az auditoraink egy 1000+ kritériummal rendelkező követelmény rendszer alapján minősítenek egy helyszínt “Minősített helyszín”, “Bronz”, “Ezüst” és “Arany” fokozatokban. Ez a saját gyártású követelményrendszer organikusan a 8+1 érintetti csoport hozzáférhetőségi szükségletei alapján épül fel, és különböző ingatlan szegmensek adottságaihoz is igazodik. Minél több csoportnak felel meg a helyszín, annál magasabb fokozatot érhet el.

Tapasztalataink szerint a kiskereskedelmi szektorba sorolható ügyfeleink és helyszíneik általában a “Minősített helyszín” fokozatot érik el legtöbbször. Ez a szektornak két szempontból is előnyös: egy sokkal szélesebb célcsoportot is bevonzhatnak és jelentősen kellemesebb vásárlói élményt nyújthatnak az akadálymentességnek köszönhetően. Ez egyébként nem csak a spéciknek/fogyatékossággal élőknek kedvez, hanem például a babakocsival közlekedő szülőknek, akik gyakran gyermekükkel együtt mennek el bevásárolni. Az akadálymentességi információ így nekik is kedvez, hiszen magabiztosan tudnak felkeresni és navigálni egy helyszínt, ha tudják mire számíthatnak.

Van különbség a főváros és vidék között?

Az egyszerű válasz az, hogy nincs. Hiszen ha a nagy hálózatokra tekintünk, legyen az bankfiók, vagy bármilyen üzlet, ők általában központi szabályok szerint, egységes arculattal és kialakítással dolgoznak. Ez legtöbb esetben az akadálymentesítés terén is így van, nincs különbség főváros és vidék között. Mi azonban csak az épületet és a közvetlen környezetét vesszük figyelembe a tanúsításkor. Az látszik ugyanakkor, hogy az épület megközelítésében, az infrastruktúra akadálymentességében már van különbség, de ez nem befolyásolja a minősítést.

Iparágunkból tudnál olyan projektet, házat említeni, ahol igazán nagy előrelépést értetek el, amire büszkék vagytok?

Nehéz kiemelni egy konkrét ügyfelet, ugyanis a legtöbb céggel vagy szervezettel való közös projekt nagyon pozitív élmény volt számunkra. Ügyfeleink, akik az Access4you tanúsítvány mellett döntenek, egyben a társdalami fenntarthatóság és az inklúzió ügye mellett is határozottan szerepet vállalnak a helyszínük minősítésével. Ezért is nagyon hálásak vagyunk minden ügyfelünknek és ezúton is köszönjük az elköteleződésüket az értékeink mellett.

Jelenleg nemzetközi terjeszkedésünk a legfontosabb üzleti célunk, amiben az egyik legújabb szereplő a NEPI Rockcastle. Ők egy közép-kelet-európai ingatlanfejlesztő és befektető társaság, akik főként bevásárlóközpontok és kereskedelmi ingatlanokkal foglalkoznak, Magyarországon a Mammut és az Aréna Mall tartozik hozzájuk. Igazán nagy elismerés számunkra, hogy egy ilyen nemzetközi cég fontosnak találja az akadálymentesség és az inklúzió melletti elköteleződést, és ami még különlegesebbé teszi ezt a projketet, az az, hogy egyik akkreditált parterünkön, a CBRE-n keresztül érkezett ez az ügyfél.

Az Access4you tanúsítvány egyre több ingatlanértékelési rendszerbe bekerül. Mit vártok ettől?

Egyre több épületminősítő rendszer globálisan felismeri, hogy az akadálymentesség egy megkerülhetetlen téma az épület értékét és használhatóságát tekintve. Sokszor az adott rendszer nem erre fókuszál, ezért a legnagyobb minősítőkkel elindult egy párbeszéd, hogy az Access4you-t tegyék a rendszerük részévé.

A WELL rendszerben történő validáció megtörtént, erről hamarosan hivatalos bejelentés is lesz. Hasonlóan előremutató együttműködés van a GRESB-el, az Access4you tanúsítvány 0.3 pontot ér.

A BREEAM-el, LEED-el, DGNB-vel, Activescoreval tartanak a tárgyalások.

Tetszett a cikk? Ossza meg másokkal is!
Facebook
LinkedIn
Skype
WhatsApp

További hírek