Tisztújítás az MBSZ élén – Új korszak kezdődik a bevásárlóközpontok szövetségében

Tisztújítással zárult le a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének (MBSZ) múlt heti közgyűlése: a szervezet élére új elnök került. A leköszönő Gyalay-Korpos Gyula 15 éven keresztül vezette a szövetséget, és jelentős szerepet játszott abban, hogy az MBSZ a hazai kiskereskedelmi ingatlanpiac meghatározó szereplőjévé váljon. Vezetői posztját követően tiszteletbeli elnökként továbbra is aktívan részt vesz a szervezet életében. A szövetség új elnöke Prosits Attila lett, aki a Gránit Pólus Csoportnál eltöltött, különböző felelősségi körökben végzett több mint két évtizedes vezetői munkájával, valamint a hazai ingatlanpiaci közéletben betöltött aktív szerepével vívott ki széles körű szakmai elismertséget.

Az MBSZ 1998. április 29-én alakult meg 22 alapító taggal, első elnöke Demján Sándor volt. Az elmúlt több mint negyedszázad alatt a szövetség folyamatosan fejlődött, mára 33 tagvállalatot tömörít, amelyek összesen 63 bevásárlóközpontot és 147 hipermarketet, retail parkot és outletet, valamint összesen megközelítőleg 2,3 millió négyzetméternyi bérbeadható kereskedelmi területet (GLA) képviselnek. Ezzel a MBSZ a hazai kiskereskedelmi ingatlanpiac legátfogóbb érdekképviseleti szervezetének számít. A szövetség tagja az ECSP-nek (European Council of Shopping Places) és a VOSZ-nak, korábban az ICSC (International Council of Shopping Centers) nemzetközi hálózatában is szerepet vállalt, emellett szoros szakmai együttműködést ápol az IFK-val, az OKSZ-szel és a LEO FM-mel is.

Gyalay-Korpos Gyula 2010. május 10-én került a szövetség élére, az ECE Projektmanagement Budapest Kft. ügyvezető igazgatói tevékenysége mellett. Akkor már országos szinten elismert szakembernek számított, többek között a budapesti és vidéki Árkád bevásárlóközpontok fejlesztésében, valamint a stratégiaalkotásban vállalt kulcsszerepet. Ezen időszak előtt 1997-től a Plaza Centers Groupnál 13 bevásárlóközpont előkészítését és megvalósítását irányította fejlesztési igazgatóként. Elnöki megbízatása alatt az MBSZ nemcsak stabilizálta működését, de proaktív szakmai szereplővé vált a hazai gazdaságban. Vezetése alatt komoly lobbytevékenységet folytattak olyan kiemelt ügyekben, mint a vasárnapi zárvatartás, a plázastop-rendelet vagy az elektromos autótöltők kiépítésének szabályozása a kereskedelmi központokban, és meghatározó szerepük volt abban is, hogy a bevásárlóközpontok a Covid-időszak alatt is nyitva maradhattak. Emellett elindultak a különböző szakmai csoportok – bérbeadási, pénzügyi, üzemeltetési, marketing és ESG fókuszú munkacsoportok –, megjelentek a rendszeres statisztikai kiadványok, és évről évre megrendezésre kerültek a vidéki szakmai konferenciák és nemzetközi tanulmányutak, amelyek során 13 ország 17 városát ismerhették meg a tagok.

„A kereskedelmi ingatlanpiac működésében ma már nem elég a jó infrastruktúra – a sikerhez elengedhetetlen a naprakész szaktudás, a stratégiai gondolkodás, a diplomáciai érzék és a hiteles kapcsolatrendszer. Az elmúlt években a bevásárlóközpontok üzemeltetése komplex, szakmaközi területté fejlődött, ahol a bérlői és vásárlói igények összehangolása, a fenntarthatóság, valamint az élményalapú működés egyaránt fókuszba került. Megtiszteltetés számomra, hogy az MBSZ élén olyan időszakban szolgálhattam a szakmát, amikor ezek az értékek egyre hangsúlyosabbá váltak, és örömmel járultam hozzá a szövetség fejlődéséhez.” – fejtette ki Gyalay-Korpos Gyula, aki tiszteletbeli elnökként a továbbiakban is operatívan támogatja a szövetség munkáját.

A szövetség különös figyelmet fordított arra is, hogy a kiemelkedő teljesítményt nyújtó szakembereket országos elismerésekhez segítse. Az elmúlt másfél évtizedben több tucat tag és vezető kapott Klauzál Gábor-díjat a Kereskedelem Napja alkalmából – köztük maga Gyalay-Korpos Gyula is 2010-ben, valamint az új elnök, Prosits Attila 2012-ben.

Prosits Attila a Gránit Pólus Csoportnál eltöltött pályafutása során stratégiai és operatív vezetőként is jelentős eredményeket ért el. A Gránit Pólus tulajdonában lévő Westend bevásárlóközpont vezetőjeként 2009 és 2019 között fontos szerepet játszott a fenntartható működés megerősítésében, a bérlői kapcsolatok fejlesztésében és a digitalizációs törekvések elindításában. Munkája nyomán a Westend mindvégig megtartotta élvonalbeli pozícióját, nemcsak az ország egyik legismertebb kereskedelmi központjaként, amelyet a mágnesbérlői mix átalakítása és az ingatlanérték jelentős növelése jellemzett, hanem szakmai közösségi szereplőként is. Az MBSZ életében hosszú ideje aktívan jelen van: több munkacsoport tagjaként, majd elnökségi tagként is hozzájárult a szövetség szakmai súlyának növeléséhez. Új elnökként friss fókuszokat, de a korábbi értékek mentén megújuló lendületet is hoz a szervezet életébe.

„A szakmai utánpótlásképzés és a tudásmegosztás elkötelezett híveként célom, hogy az MBSZ a jövőben ne csupán érdekképviseleti szerepet töltsön be, hanem inspiráló tudásközpontként is meghatározó legyen. A változó fogyasztói szokások, a fenntarthatósági kihívások és a technológiai fejlődés olyan összetett kérdéseket vetnek fel, amelyekre csak akkor adhatunk releváns válaszokat, ha időben gondoskodunk a jövő szakembereinek képzéséről. Az utánpótlás biztosítása mára nem lehetőség, hanem stratégiai szükségszerűség.” – mondta el Prosits Attila.

A tisztújítással az MBSZ egy új időszakba lép: múltja szilárd alapot, új vezetése pedig friss lendületet ad ahhoz, hogy továbbra is élen járjon a hazai kereskedelmi ingatlanpiac formálásában.

Tetszett a cikk? Ossza meg másokkal is!
Facebook
LinkedIn
Skype
WhatsApp

További hírek

Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.